Patogi avalynė vaikams yra būtina jų gerai savijautai ir sveikatai, todėl visų keturių sezonų batus reikėtų rinktis atidžiai ir atsakingai. Svarbu atsižvelgti ne tik į batų išvaizdą, bet ir į kitas jų savybes.

Medžiagų įtaka pėdai

Tam, kad vaikas batuose jaustųsi patogiai, svarbu atsižvelgti į batų sudėtį. Kokybiška ir natūrali bato medžiaga leidžia kojai kvėpuoti, taip koja nekaista net ir šilčiausiuose žieminiuose batuose. Vasarinės basutės turi būti iš natūralios odos, o žieminiai batai vaikams – iš natūralios odos ir natūralaus kailio. Taip būsite tikri, kad koja neperkais, jeigu vaikiški batai bus nešiojami net visą dieną. Beje, natūralios odos batai vaikams prisitaiko prie kojos formos, todėl tampa itin patogūs.

Jeigu Jūsų spintoje visgi yra nenatūralios medžiagos batų, pavyzdžiui, guminiai batai vaikams, užtikrinkite, kad tokia avalynė būtų avima trumpai. Kitu atveju koja sušils, o to pasekmė – skausmingi nutrynimai ar netgi alergijos. Papildomai perkami batų vidpadžiai taip pat turi būti pagaminti iš natūralių medžiagų.

Kaip išsirinkti tinkamą batų dydį?

Kadangi vaiko pėda greitai auga, nemažai tėvų nusprendžia vaikui pirkti didesnius batus, „išaugimui“. Per dideli vaikiški batai gali pakenkti vaiko augimui, pėdos formavimuisi, eisenai ir sukelti tokių nemalonių pojūčių kaip pūslės bei nutrynimai. Jeigu ir žinote vaiko batų dydį, juo aklai nesivadovaukite, nes ant batų nurodytas dydis ne visada atitinka realybės. Svarbu, kad vaikas pats pasimatuotų batus.

Pirkdami vaikui batus, naudokite „nykščio taisyklę“. Kojos kulną pristūmus prie pat bato galo, nuo kojos nykščio iki bato priekio turi likti apie 1,5 cm laisvos vietos. Arba atvirkščiai: pristūmus pirštus iki pat bato priekio, tarp kojos kulno ir bato užkulnio turi tilpti Jūsų pirštas. Taip pat įsitikinkite, ar batas nespaudžia kojos: pirštai neturėtų liesti bato viršaus. Paklauskite ir vaiko nuomonės: vaikas batuose turi jaustis patogiai ir laisvai judėti.

Ortopedinis vidpadis

Ortopediniai vidpadžiai padeda taisyklingai formuotis vaiko pėdai bei išvengti skausmų ir kitų sveikatos problemų ateityje. Vidpadžiai yra efektyvi prevencinė priemonė prieš įvairias pėdos deformacijas, pavyzdžiui, plokščiapadystę, kurios viena iš priežasčių yra netinkamų batų nešiojimas.

Ortopedinių vidpadžių būna įvairių rūšių: standartiniai, pritaikyti bet kokiai pėdai, ir individualūs, pagaminti, atsižvelgus į vaiko aktyvumą ir kojos deformacijos laipsnį. Batus su ortopediniu padu gali nešioti tik vienas žmogus, todėl iš sesės ar brolio paveldėti batukai vaikams netiks.

Atsižvelkite į vaiko poreikius

Perkant batus taip pat svarbu įvertinti ir vaiko poreikius, jo aktyvumą bei kitas aplinkybes. Pavyzdžiui, labai judriems vaikams rinkitės batus, kurie itin lengvai lankstytųsi ir nevaržytų jo judesių. Žiemos metu vaikui pirkite neperšlampamus batus, kad kojos net ir po kelių valandų žaidimo sniege liktų sausos ir nesušalusios.

Atsižvelkite ir į bato kulną. Parduotuvėse randami batukai vaikams dažnai būna su pakeltu kulnu, tačiau tokie batai tinka tik trumpiems pasivaikščiojimams. Net ir minimalus kulnas įtempia kojos Achilo sausgyslę, todėl ilgai vaikštant ar bėgiojant koja greičiau pavargsta, ją pradeda skaudėti, o netyčia kojai pakrypus galima net ir susižaloti.

Batai vaikams – puiki dovana. Ar tikrai?

Taip, jeigu batai yra renkami kartu su vaiku, jam pasimatuojant. Jeigu batai perkami vaikui net nepasimatavus, nežinant jo poreikių, tai gali būti labiau meškos paslauga nei dovana.

Kad ir kokie būtų gražūs vaikiški batai, jie gali būti labai nepatogūs ir netgi tapti sveikatos bėdų priežastimi. Tam, kad išvengtumėte tokių nesklandumų, batų kaip dovanos idėją nustumkite į šalį ir geriau rinkitės išliekamąją vertę turinčias dovanas, pavyzdžiui, kokybiškus žaislus ar vaiko gimimą įprasminantį metrikų portretą.

Išskirtinę kūdikio metrikų iliustraciją su nemokamu pristatymu visoje Lietuvoje galite įsigyti www.gimiau.lt.