Nė viena vaikystė neprabėgo be žaislų. Ir nesvarbu, ar tai būtų išmani plastikinė mašina, ar paprastas medinis šaukštas, žaislai vaikams suteikia džiaugsmo. O kokius žaislus pasirinkti, jeigu norime, jog jie būtų ne tik smagūs, bet ir naudingi?
Žaislai ir smulkioji motorika
Įvairūs žaidimai bei žaisliukai vaikams yra ne tik smagi veikla, bet ir puikus būdas vaikui įgyti naujų įgūdžių ir lavinti protinius gebėjimus. Pavyzdžiui, įvairūs konstruktoriai lavina smulkiąją motoriką. Objektų konstravimas iš mažų detalių bei pirštų miklinimas suaktyvina smegenų dalį, kuri yra atsakinga už žmogaus kalbinius gebėjimus, mąstymą ir atmintį.
Jeigu konstruktoriaus neturite, smulkiajai motorikai lavinti puikiai tiks tokios veiklos kaip piešimas, rašymas ar paprasčiausių akmenukų, kaštonų dėliojimas.
Žaislai vaikams, skatinantys vaizduotę
Nors gyvename tikrame technologijų amžiuje, žaisliukai vaikams turi būti kuo paprastesni. Paklausite, kodėl? Įvairūs garsai ir ryškios lemputės, sklindantys iš šiuolaikinių žaislų, ne tik dirgina vaiko nervų sistemą, bet ir užtveria kelią į vaizduotę. Išmanūs žaislai vaikui jau pasufleruoja, kaip su jais žaisti: ką spausti, kaip valdyti.
Tokie žaislai neskatina jokių vaiko gebėjimų, todėl geriausia rinktis paprastus, medinius ar pliušinius žaislus. Žaisdami su mediniais ar pliušiniais žaislais, vaikai bus susikoncentravę į patį žaidimo procesą ir skatins savo vaizduotę: kurs netikėčiausius žaidimo scenarijus, įdomiausius dialogus ar mieliausias draugystes. Beje, turbūt sutiksite, jog paprasčiausi, niekuo iš kitų neišsiskiriantys žaislai vaikystėje tampa geriausi vaiko draugai, o ateityje kelia daugiausiai sentimentų.
Žaislų skirstymas pagal lytį. Kodėl to nedaryti?
Klaidinga yra manyti, jog žaislai mergaitėms tinka tik mergaitėms, o žaislai berniukams – tik berniukams. Tėvai, pirkdami žaislus pagal etiketę ar spalvas, apriboja vaiko gebėjimus ir savybes, o tai labiausiai atsispindi jiems suaugus. Pavyzdžiui, ar kada susimąstėte, kodėl slaugoje dirba daugiau moterų, o architektūroje – vyrų? Roehamptono universitete atlikti moksliniai tyrimai rodo, jog mūsų profesijų pasirinkimas priklauso ir nuo žaislų, su kuriais žaidėme vaikystėje (Gender, toys and learning, Becky Francis, 2010).
Slaugos darbą dažniau pasirenka moterys, nes jos vaikystėje dažniau žaidė su lėlėmis ir taip ugdė empatijos jausmą, gebėjimą rūpintis kitais. Vyrai, kurie vaikystėje mažai žaidė su lėlėmis arba išvis su jomis nežaidė, yra mažiau empatiški, o kai kurie netgi susiduria su sunkumais, kai tenka pasirūpinti kitu. Berniukai, kurie vaikystėje dažnai žaisdavo su konstruktoriais, suaugę pasirinko konstravimo, statybos ar projektavimo srities darbus. Šiandien žaislai mergaitėms ir žaislai berniukams po truputį tampa praeitimi. Vaikiškų žaislų stereotipai yra griaunami, o tai vaikams suteikia didesnę pasirinkimo ir asmenybės formavimo laisvę.
Žaislai ir estetika
Užėjus į žaislų parduotuvę akys raibsta ne tik nuo pasirinkimo gausos, bet ir nuo žaislų dizaino. Šiuolaikiniai žaislai kuriami, kad būtų ne tik smagūs, bet ir tarnautų kaip kambario dekoro detalė. Ryškias, akį rėžiančias spalvas keičia neutralūs, pasteliniai atspalviai, o pats žaislų dizainas neatsilieka nuo architektūros ar interjero tendencijų. Taip vaikui yra kuriama estetiška aplinka, o tai yra itin svarbi vaiko raidos dalis.
Estetika skatina vaiko kūrybiškumą, pažindina vaiką su menu, o tai padeda vystytis jo emociniam intelektui. Tai nereiškia, jog vaikas nuo mažens turi lankytis visose mieste veikiančiose meno parodose, o jo kambarys būtų iškabintas Čiurlionio paveikslais. Vaiko kambario dekorui sukurti puikiai tinka piešinėlis iš mėgstamos knygos ar vaiko metrikų iliustracija, kurioje vaikas atvaizduojamas tokio dydžio, kokio gimė. Taip ne tik sukuriama estetiška aplinka, bet ir įprasminamos brangios akimirkos.
Išskirtinę kūdikio metrikų iliustraciją su nemokamu pristatymu visoje Lietuvoje galite įsigyti www.gimiau.lt.